Potraviny v Česku aneb nástup amarounů

Čokoláda

Když přijde spotřebitel v Česku do supermarketu, najde na pultech na první pohled nepřeberné množství čokolády a různých čokoládových výrobků, tyčinek a různých dalších výrobků s čokoládovou polevou. Málokoho napadne zkoumat složení těchto výrobků, vždyť na čtení máme doma nějakou pěknou knížku a málokdo má tolik času, aby si v obchodě pročítal podrobné složení výrobků. Navíc stále mnoho lidí si myslí, že čokoláda je přece čokoláda. Toto je však hluboký omyl.

Skutečný čokoládový výrobek musí mít podle vyhlášky č. 43/2005 Sb., která se řídí směrnicí EU, v případě hořké čokolády nejméně 43 % kakaové sušiny, v případě mléčké čokolády 30% kakaové sušiny a  v případě čokoládové polevy nejméně 16 % tukuprosté kakaové sušiny. Pravé čokolády mají svoji výrobní specifikaci. Mnoho výrobků, které vidíme na českých pultech, jsou jen čokoládové náhražky, které obsahují často jen pět až deset procent kakaa, ale někdy je kakao vynecháno úplně a je nahrazeno karabovým práškem, který vzniká semletím oplodí svatojánského chleba, jímž se ve Středozemí krmí ovce a velbloudi. Tuky, které jsou obsaženy v těchto náhražkových čokoládách, často obsahují vysoký obsah nasycených mastných a transmastných kyselin a cukru. 

Náhražky čokolád by podle příslušných předpisů neměly být označeny názvem „čokoláda,“ i když se tak na první pohled na pultě tváří. Nejvíce se náhražky užívají u čokoládových výrobků, jako jsou některé vánoční kolekce, velikonoční figurky, či na polevách různých potravinářských výrobků. Tak se může stát, že taková zdravá pochoutka, jako je müsli tyčinka s „čokoládovou“ polevou, působí organismu víc škody než užitku. 

Zdroje a doporučené odkazy:

- Čokoláda - druhy, kvalita

- Naučíme spotřebitele číst "mezi řádky"?

Čokoládové náhražky na trhu

- Složení mastných kyselin tuku čokoládových pochoutek

- Vybírejte raději pravé čokolády, ne náhražky

- Pozor na Mikuláše bez čokolády!

- Jak poznat padělky potravin

- Podvody v potravinách: Čokoláda bez kakaa!

- Směrnice EU o kakaových a čokoládových výrobcích určených k lidské spotřebě

Vánoční figurky mohou být i z náhražky čokolády

Není čokoláda jako čokoláda

Čokoládové figurky, kolekce a adventní kalendáře

- Pozor! Čokoládoví zajíčci nejsou z čokolády!

Velikonoční zajíčci z krmiva pro dobytek

Obchody zaplavili „falešní“ čokoládoví zajíčci

Jak odhalit falešné čokoládové vejce?

- Nutella aneb Jak chutná lež

Čokoláda není vždy čokoláda, potvrdily kontroly v Česku

Peklo na talíři: Čokoládové figurky (video)
 

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode