Potraviny v Česku aneb nástup amarounů

Kvalita spotřebního zboží

Jistě se už každému stalo,  že se mu po uplynutí záruční lhůty porouchala tiskárna, pračka, žehlička či vysavač. V prodejně či opravně mu pak vysvětlili, že oprava by byla tak drahá, že se vyplatí  koupit si nový modernější model téhož výrobku. Pro dnešní mladé lidi je nákup výrobků "na jedno použití" už běžná věc, ovšem ti dříve narození nad tím kroutí hlavou. Bývaly doby, kdy spotřební zboží fungovalo nebo se dalo používat i přes dvacet let a pokud během této doby došlo k poruše, tak ta se dala jednoduše a třeba i svépomocně odstranit.  Pračka, kterou jsem kupoval v roce 1986, mi funguje dodnes, 2x jsem u ní vyměňoval klínový řemen, 1x čerpadlo. Botasky, které jsem si kupoval v roce 1983, mě vydržely 7 let, životnost dnešní značkové obuvi je zhruba 2 roky.  

Nadnárodní korporace vědí, že jsou závislé na neustálé spotřebě svých výrobků. Je pro ně proto výnosné prodávat výrobky, které mají omezenou životnost a zákazník si musí po čase koupit nové. Tento proces je nazýván plánovaným zastaráváním výrobků. Některé věci, vyrobené ještě před tím, než se tento přístup zavedl, ale fungují dodnes.

Pro spotřebitele má tento přístup negativní dopad zejména z hlediska snižování jejich životní úrovně. Statisticky si dnes mohou koupit tyto výrobky daleko levněji, než dříve, ale s ohledem na jejich životnost jim to vyjde poměrně draho!  Takový spotřebič který stál před léty v přepočtu 20 tisíc a vydržel 20 let, vyšel rozhodně levněji, než  5 stejných spotřebičů za 10 tisíc, jejichž průměrná životnost je 4 roky.
 

Zdroje a doporučené odkazy:

Video: Programují výrobci techniku na určitou životnost?

Stále méně výrobků lze opravit. Může to být záměr výrobců

Poruchy na objednávku: zboží v obchodech stárne schválně

Výrobci elektroniky většinou kalkulují s dobou životnosti svého výrobku

Sabotáž: Časované bomby v produktech, které kupujeme

Rychlé zastarávání a poruchovost spotřebičů? Může to být úmysl výrobce?!

Kurvítka

Naše skvělá elektronika se kazí. A není to náhoda!

Nejstarší funkční žárovka svítí už 110 let. Takové už se ale nevyrábějí

 

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode