Potraviny v Česku aneb nástup amarounů

VČELÍ Med

Včelí med znali naši předkové opradávna a patřil vždy do jejich jídelníčku. Kromě toho, že se jedná o sladidlo, obsahuje med pro lidský orgnismus mnoho užitečných látek. Tedy v případě, pokud budeme hovořit o pravém včelím medu. 

Jako ve všech oborech, tak i v medařství, dochází na českém trhu ke konkurečnímu boji s dováženými medy. Do země proudí značné množství medu z jiných zemí, zejména z Číny. Výsledky rozborů medů prodávaných v Česku nejsou podle Výzkumného ústavu včelařského zrovna přívětivé. Dovážené medy, zejména ze zemí třetího světa (Čína), obsahují jen zlomek toho, čemu včelaři říkají med. Ostatní látky jsou směsicí škrobu kukuřice, třtiny a různých sirupů. V těchto, dá-li se vůbec říci medech, se nachází velké procento hydroxymethylfurfuralu, což je indikační látka teplotního zpracování medu. Zatímco by měl med obsahovat max. 0,4 mg/kg této látky, rozbory ukazují, že tyto medy obsahují až 100mg/kg. Z toho vyplývá, že byl tento med prakticky uvařen a tím pádem znehodnocen. Varem se zničí veškeré léčivé látky. Některé medy obsahovaly dokonce i těžké kovy.

Ve většině našich obchodních sítí a v hypermarketech jsou zejména nekvalitní medy ze zahraničí. Poznáte je podle etikety, kde je zpravidla napsáno, že se jedná o směs medu ze zemí EU a mimo země EU. Jedná se o medy, které mají mnohdy vysoké obsahy toxických a jiných cizorodných látek (např. antibiotik, sulfonamidů aj. používaných na léčení včel v zahraničí). V těchto medech jsou přítomny exotické druhy pylů, které vyvolávají extrémní alergické reakce u našich obyvatel. Je vhodné nakupovat med od českých včelařů a zpracovatelů, kteří zpracovávají výhradně tuzemský med, jenž i ve světě proslul vynikající kvalitou.

Zdroje a doporučené odkazy:

- Zdraví na dlani - český med

Nekupujte med z Číny ale od českých včelařů

Kam se poděl pravý český med?

- Léčení medem

Medonosný byznys v Česku: domácí med jen tak nekoupíte, pančování není výjimkou

Někteří výrobci šidí med sirupem, v biomedech byly pesticidy

A DOST! Test medů (video)

Tyhle medy nebrat, jsou šizené

To je šlágr! Med z kukuřice a brambor

- Každý druhý med je falšovaný

Falšovaný med chutná Čechům paradoxně víc

 

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode