Asi každý spotřebitel starší 18 let pil někdy v životě tzv. "šampaňské" či lidově řečeno "bublinky." V současné době jsou těchto výrobků plné obchody a zdá se, že i slušný výběr. Ovšem většina spotřebitelů tyto produkty slučuje do jednoho pytle, k čemuž přispívá i jejich umístění v jednom regále v supermarketu. Ve skutečnosti se jedná o výrobky rozdílné technologie i kvality.
Šampaňské (Champagne) - speciální šumivé víno z francouzské vinařské oblasti Champagne – Ardenne. Tradičně se vyrábí z odrůd Chardonnay, Pinot Noir a Pinot Meunier (Mlynářka), výroba šampaňského podléhá mnoha přísným požadavkům a omezením ze strany úřadů. Pouze víno z této vinařské oblasti smí ale užívat název podle oblasti Champagne, ostatní šumivá vína z Francie nesou název „crémant“.
Sekt - jakostní šumivé víno, výroba je obdobná jako u šumivého vína, ale základní surovina musí splňovat podmínky vyšší jakosti základního materiálu. Tlak oxidu uhličitého v hotovém výrobku musí být min. 0,35 MPa.
Šumivé víno - víno ve kterém obsah oxidu uhličitého vznikl druhotným kvašením cukrů, přidaných do základního prvotně kvašeného vína tirážním likérem. Druhotné kvašení probíhá buď v lahvích šampaňskou metodou, nebo v tanku, metodou charmat. Přetlak oxidu uhličitého v hotovém výrobku musí být min. 0,3 MPa.
Perlivé víno - víno, které je uměle syceno oxidem uhličitým, podobným zařízením jako sodovka. Přetlak oxidu uhličitého v hotovém výrobku musí být 0,1 – 0,25 MPa. Takové víno se nesmí označovat jako šumivé víno, ani jako sekt, ve skutečnosti se však v regálech tváří, jako by se jednalo o "šampáňo." Perlivé víno lze dnes prakticky vyrobit doma z kabicového vína v sifónové láhvi, přičemž získáme stejný produkt, jako v obchodě. Akorát to nebude mít hezký obal.
Zdroje a doporučené odkazy: